Jaki szarpak dla psa wybrać? Poznaj rodzaje szarpaków

Jaki szarpak dla psa wybrać?Zabawa jest dla psa równie ważnym elementem szczęśliwego dorastania i rozwoju, co dobry trening w szkole dla psów. Dlatego trenerzy i behawioryści znają wagę dobrej zabawy i potrafią osiągnąć nią niesamowite efekty w szkoleniu psa. Poza tym zabawa z psem jest potrzebna do zbudowania relacji z człowiekiem, pełnej zaufania, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Jaki szarpak dla psa wybrać?
Jaki szarpak dla psa wybrać?

Zacznijmy od wyboru odpowiednich zabawek dla naszych czworonogów.
Niestety, masowo produkowane zabawki, które znajdziemy na półkach w supermarketach są często dalekie od celu, jaki powinny osiągnąć w życiu naszego psa – piszczące i szeleszczące zabawki, piłki tenisowe i nieprzyjemne do pracy szczęką sznury są w naszej ocenie klasycznymi antywzorami i nie nadają się do treningu nad prawidłowymi zachowaniami psów.

W naszym ośrodku szkolenia psów podczas konsultacji behawioralnych bardzo często prosimy naszych przyszłych kursantów o to, aby pokazali nam, jak bawią się ze swoim psem – zabawa bardzo dużo powie nam o psie i jego emocjach. Ale po kolei.
Jak wspomnieliśmy, wybór zabawek do przeciągania i szarpania jest ogromny, ale nie zawsze wiemy, gdzie szukać, jak szukać i czego szukać.

W naszym prosty podziale klasyfikujemy kilka kategorii wyboru odpowiedniej zabawki (pamiętajcie, że trener behawiorysta w naszej szkole dla psów zawsze bardzo chętnie pomoże Wam rozpocząć ten proces, który, jak się okazuje, jest uwarunkowany szeregiem zachowań psa): kształt, długość, wielkość, grubość, wytrzymałość, materiał, twardość. Jak widzicie, nie jest to zupełnie oczywiste, wyjście do sklepu i zakup zabawki. W Ranczo oferujemy wybór najlepszej jakości zabawek, bezpiecznych, zdrowych i sprawdzonych przez lata. Zabawki wybieraj zawsze pod kątem swojego pupila!

Co znajdziemy na rynku? Ringa, czyli zabawki w kształcie koła, frisbee, w formie patyka, długie szarpaki z futer sztucznych i naturalnych, szarpaki z polaru, z amortyzacją lub bez, zabawki w kształcie ósemek, piłki na sznurku.

Jaki szarpak dla psa wybrać?

Jaki szarpak dla psa wybrać?

Kształty będą wpływały na emocje psa, np. jeśli Wasz psiak kocha patyki, a co do zasady – nie polecamy zabawy tymi prawdziwymi patykami, ponieważ mogą doprowadzić do zakrztuszenia psa albo uszkodzić dziąsła lub ząbki u szczeniąt – polecamy zabawki Kong lub Comfy, które kształtem przypominają patyki, a zatem sprawią Waszym pupilom mnóstwo radości, a jednocześnie będą dla nich bezpieczne.


Innym ważnym aspektem pracy z zabawkami i zabawy jest przepracowanie fiksacji u psa. Bardzo często wpisując w internet hasło „zabawa z psem” znajdziecie grafiki przedstawiające psa biegającego z piłką w pysku.

To model znany i niekoniecznie pożądany, ponieważ psy takie jak owczarki czy retrievery są od szczeniaka uczone biegania za piłką i pilnowania piłki jak największego skarbu. Są to sytuacje, w których mówimy o zafiksowaniu psa na punkcie piłki, a konkretnie – jej kulistego kształtu. Takie psy rzadko mają ochotę na odpuszczanie swojej zdobyczy, często trudno je od niej odciągnąć.

Dlatego trenerzy behawioryści w placówkach szkolenia psów wiedzą, że warto zastępować naukę odpuszczania i „odfiksowania” próbując zamieniać się na inne okrągłe zabawki, np. ringa takie jak Pullery lub PitchDogi. Aspekt pracy na dwóch zabawkach poruszymy w dalszej części naszego artykułu.

Dodawanie nowych zabawek przypominających kształtem to, na co nasz psiak mocno się zakręcił, po jakimś czasie pomoże mu przekierowywać swoją uwagę na inne przedmioty, oraz poszerzy stopniowo gamę psich zainteresowań.

Jaki szarpak dla psa wybrać?
Jaki szarpak dla psa wybrać?

Długość- ma znaczenie!

Jaki szarpak dla psa wybrać? To bardzo ważny aspekt, wiążący się z poczuciem bezpieczeństwa zarówno u psa, jaki i u człowieka.
W naszym ośrodku szkolenia psów bardzo często spotykamy się z psami z zaburzeniami behawioralnymi. Zoopsycholog, czyli osoba badająca emocje i psychikę psa na podstawie jego zachowań, jest w stanie stwierdzić podczas zabawy, że pies ma problem ze zbliżaniem się do ludzkiej dłoni lub po prostu ma wgrane poczucie dystansu.

Zabawa z takim psem musi mieć na uwadze problemy, a często lęki czworonoga, dlatego behawiorysta podczas konsultacji zapewne od razu zachęci do zabawy długimi zabawkami takimi jak długie futra, szarpaki z amortyzatorem lub duże ringa, w których będzie się liczyła odległość psiego pyska od dłoni człowieka trzymającego np. Pullera.

Zabawa długą zabawką, szarpakiem, wzmocni u psa pogoń (o stylach zabawy nieco później), ale przede wszystkim behawiorysta będzie polecał takie zabawki ze względu na bezpieczeństwo dla naszych dłoni. Im większa odległość jednego końca zabawki od drugiego, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz pupil nie pomyli zabawki z palcami zaciśniętymi na zabawce.

Jaki szarpak dla psa wybrać?
Jaki szarpak dla psa wybrać?

Grubość – wygoda i wytrzymałość.

Jaki szarpak dla psa wybrać? Odpowiednia grubość zabawki będzie stanowiła o bezpieczeństwie chwytu i będzie wzmacniała siłę tego chwytu. Będzie się to wiązało także z wytrzymałością, ale nie dajcie się zwieść myśląc, że dla psa o średniej szczęce musimy dobrać grubą, ogromną zabawkę. Świetnym przykładem będą ringa firmy Beco, które nie dość, że są zrobione z bezpiecznych, biomateriałów, są przemyślane na różnej wielkości psiaki w jednym produkcie – takie dwa w jednym.

W naszej szkole dla psów bardzo je lubimy i polecamy wszystkim psiakom – szczeniaczkom i dorosłym psom. Jedno takie ringo ma różnej grubości obręcz w różnych miejscach, przez co wydaje się dość mało okrągłym kółkiem. Jest to jednak w pełni przemyślana strategia; w zależności o tego, jaką nasz psiak ma szczękę, tą krawędź ringa podajemy mu do pyska.

Można powiedzieć, że takie ringo „rośnie” razem z naszym psem i może mu służyć przez dłuższy okres wzrostu. Szczeniaczki w psim przedszkolu w Ranczo uwielbiają ringa z Beco, posiadamy także te same ringa ze sznurem, który w przeciwieństwie do zdecydowanej większości zabawek ze sznura dostępnych w komercyjnych sklepach, jest miękki i bardzo zachęca do łapania w ząbki.

Twardość czasem znaczy miękkość.

Jaki szarpak dla psa wybrać? Tym sposobem przechodzimy do kolejnego kryterium naszych trenerów behawiorystów. Twardość będzie miała znaczenie na każdym etapie rozwoju psa, ale także w przypadku konkretnych ras. Zwróćcie uwagę kupując szarpaczka dla szczeniaka, czy nie jest zbyt sztywny, co może mieć fatalne skutki dla ząbków i zgryzu naszego pupila. Miękkie, atrakcyjne w dotyku materiały takie jak właśnie mięciutkie zabawki Beco – zarówno ringa jak i sznurki – nie uszkodzą szczęki malucha i nie podrażnią jego dziąseł.

W przypadku doboru zabawki dla konkretnej rasy, na przykład możemy tu podać zapotrzebowanie owczarków i terrierów i ich upodobanie do pracy szczęką. Ponieważ są to grupy psów o silnych szczękach, będą marzyły o zabawce mocno wypełniającej ich pyski, twardej i stawiającej opór, np. w ćwiczeniach skoku i zawieszaniu się na zabawce (mówimy tu o dorosłych psach i treningu sportowym pod okiem doświadczonego trenera sportowego, pod żadnym pozorem nie próbujcie sami testować ekstremalnych zabaw i treningów!)

Jak bawić się z psem w przeciąganie?
Jaki szarpak dla psa wybrać?


Materiał – z czego mogą myć szarpaki?

Jaki szarpak dla psa wybrać? Jeśli chodzi o materiały z jakich wykonane są szarpaki, mamy ich cały ogromny wybór. Musi to być materiał wytrzymały i bezpieczny dla psa w każdym wieku, na naszym psim przedszkolu już od szczeniaczka uczymy Wasze psiaki kontaktu z dobrymi jakościowo zabawkami, dlatego jeśli jesteście właścicielami szczeniaka lub planujecie nimi zostać, koniecznie zajrzyjcie na nasze psie przedszkole, które naturalnie przygotuje Waszego czworonoga do dalszych treningów, szkoleń i kursów w naszym ośrodku szkolenia psów.


Do wyboru mamy szarpaki rozciągliwe: z polara, tworzywa, włókna ryżowego, z tworzywa połączonego z gumą lub sznurem, z futra sztucznego lub naturalnego (tylko owcze, psom obłędnie pachnie). Szarpaki futerkowe i polarowe oraz zabawki Beco są jedynymi polecanymi przez naszych trenerów behawiorystów oraz w gabinetach weterynaryjnych do pracy ze szczeniaczkami – ich maleńkie, wrażliwe ząbki nie nadają się jeszcze przez jakiś czas na zagryzanie szarpaków z tworzywa.

W naszej placówce szkolenia psów korzystamy z najlepszych szarpaków futerkowych na całym świecie (naszym skromnym zdaniem) – Szarpsiaków. Ich doskonałe wykonanie, świetne materiały i mnogość wzorów powoduje, że sami mamy ochotę mieć swoje i nie dzielić się z naszymi kursantami! To oczywiście żart, nie mamy zaburzeń behawioralnych i chętnie dzielimy się naszymi zabawkami, zapraszamy do Rancza, a przekonacie się, że nie bronimy zasobów.

Jaki szarpak dla psa wybrać?
Jaki szarpak dla psa wybrać?

Jaki szarpak dla psa wybrać? Zdecydowanie nie polecamy szarpaków piszczących i szeleszczących. Naszym zdaniem są one mocno frustrujące i docelowo niezdrowo wkręcające psiaka. Pewnie nie raz widzieliście „otumanionego” gryzieniem zabawki piszczącej psa, który ma nieobecny wzrok, a jedyny dźwięk, jaki usłyszycie to paskudne piszczenia, które doprowadzi Was zaraz do szału.

Warto poruszyć tutaj bardzo ważny aspekt zabawki do szarpania: nigdy, przenigdy nie zostawiajcie psa samego z szarpakiem! Szarpak pozostawiony psu kompletnie straci swoje atrybuty: atrakcyjność, znaczenie w zabawie, znaczenie w budowaniu relacji (relacji właśnie, a nie samodzielnej pracy psa), znaczenie w nagradzaniu. Będzie przedmiotem do rozładowania emocji poprzez rozgryzienie i zniszczenie. Taki „jeden, jedyny raz” z szarpakiem sam na sam może spowodować, że nasz pies już nigdy nie spojrzy na szarpaka jako na fajną, ekscytującą i zachęcającą do nauki i zabawy motywację.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Gorąco polecam