Legowisko dla psa – jak przygotować?

Aleksandra Bielecka

Legowisko dla psa – jak przygotować?

Legowisko i iphone

Legowisko dla psa – jak przygotować?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz przygotować, gdy postanowisz przywieźć do swojego domu psa – jest jego legowisko. Nie lekceważ tego, bo to naprawdę ważne, by Twój czworonożny przyjaciel miał miejsce tylko dla siebie.

Psy są zwierzętami terytorialnymi, co oznacza, że MUSZĄ mieć wydzielone miejsce w Twoim domu, nawet, jeżeli będzie to tylko kącik w salonie. To punkt obowiązkowy na drodze do Waszego zgodnego życia razem.

Po co psu legowisko?

Legowisko jest dla psa synonimem bezpieczeństwa. Tak również musi się psiakowi kojarzyć – z relaksem, poczuciem bezpieczeństwa i spokojem. To miejsce, gdzie Twój pies ma czuć się swobodnie, dobrze i pewnie. Dzięki temu nie tylko będziesz szczęśliwszy, ale również spokojniejszy – w legowisku będzie mógł ukoić nerwy, odpocząć po intensywnym wysiłku i zjeść smakołyka.

Legowisko jest niezbędne zwłaszcza dla dogów niemieckich–bardzo często miewają one problemy ze stawami i miękkie legowisko jest dla nich nie tylko miejscem do odpoczynku, ale również zabezpieczeniem i amortyzacją dla ich ciała.

Dogi niemieckie nie powinny kłaść się na twardych powierzchniach, dlatego legowisko lub gruby podkład/wkład należy zabierać ze sobą nawet w kilkugodzinną podróż. Wszystko to z myślą o zdrowiu psa.

Legowisko dla psa – jak przygotować?

Jakie wybrać legowisko dla psa?

Wybór legowiska dla psa to często jedna z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć, zostając właścicielem czworonoga. W dodatku, decyzja do najłatwiejszych nie należy, bo legowisko musimy dobrać indywidualnie do naszego psiaka, bo wiele zależy od jego gabarytów, charakteru i usposobienia. Ranczo Wszystko dla Zwierząt Zabrze-Grzybowice postanowiło jednak, że udzieli Ci kilku wskazówek!

Już na samym początku musisz zdecydować, z jakiego tworzywa ma być wykonane legowisko. Sklepy z akcesoriami dla zwierząt posiadają ogromnie zróżnicowany asortyment – począwszy od posłań wykonanych w całości z materiałów sztucznych, po legowiska szeleszczące i śliskie, aż po mięciutkie i wykonane naturalnie.

Oczywiście, jak pewnie się domyślasz, przeważająca część psów woli te ostatnie – miękkie, przytulne, wykonane z naturalnych materiałów. Legowiska sztuczne i poliestrowe często nie sprawdzają się w letnie, gorące dni, bo nie przepuszczają powietrza i przegrzewają zwierzę.

Wybór posłania, które szeleści przy każdym ruchu jest również strzałem w kolano – zwłaszcza przy psie lękliwym. Nie wybieraj więc legowisk z dzwoneczkami czy innymi gadżetami, które niepotrzebnie drażnią psiaka.

Niestety, właściciele bardzo często wybierają legowiska, które łatwo czyścić i prać –śliskie, gładkie, sztuczne. Utrzymanie porządku i higieny jest bardzo ważne, warto jednak zastanowić się nad kompromisem w tej kwestii. Swoją drogą, Twoje życie z psiakiem od tej pory nieustannie usiane będzie właśnie kompromisami J.

Kolejną sprawą jest kształt legowiska. Zdecydowanie odradzamy wymyślne i skomplikowane kształty. Ma być ono przede wszystkim komfortowe i wygodnie dla psa, nie traktujmy go więc jako jeszcze jednego dodatku do wystroju salonu.

Kształt i wielkość dopasujmy do psa. Powinien mieć on dość miejsca na swobodne ruchy, gdy wejdzie do środka. Do wyboru mamy m.in. całkowicie zabudowane domki, jak również legowiska cztero- lub trzy- bokowe. Zabudowane „budy” mogą sprawdzić się zwłaszcza przy psach lękliwych lub szczeniakach, które bezpiecznie poczują się, gdy będą całkowicie schowane. Pamiętaj, że możesz tu użyć swojej wyobraźni i samemu zrobić taki domek!

Legowiskiem dla psa może być również zwykły materacyk – najważniejsze, że jest to jego teren, jego terytorium, gdzie nikt nie ma prawa mu przeszkadzać ani robić krzywdy.


Legowisko dla psa – jak przygotować?

Jakie miejsce przeznaczyć na legowisko dla psa?

Psie posłanie powinno znajdować się w zacisznym, spokojnym miejscu – może to być np. kąt, róg. Wykluczone są tutaj miejsca przechodnie, obok szafek czy drzwi, gdzie ktoś cały czas się kręci. Nad miejscem, które ma być przeznaczone tylko dla Twojego psa, nie powinno się przechodzić, deptać czy pozwalać dzieciom się tam bawić.

Oczywiście, legowiska się nie przenosi, wykluczone są psie przemeblowania, bo wywołują tylko dezorientację psa. Dodatkowo, należy pamiętać, by w legowisku nie robić psu krzywdy!Zazwyczaj psiak właśnie w tym miejscu jest spokojny i opanowany, co często wykorzystywane jest do tego, by obciąć mu pazury czy zaaplikować lekarstwo.

Jeśli są to rzeczy, których pies nie lubi i negatywnie na nie reaguje, nie rób ich w legowisku. Pies może wtedy stracić poczucie bezpieczeństwa tego miejsca, a więc najważniejszą cechę legowiska.

Jak przyzwyczaić psa do legowiska?


Przede wszystkim – nie możesz zmuszać swojego czworonoga do spania na siłę w jego azylu. To świetny sposób na to, by skutecznie i na zawsze obrzydzić mu to miejsce.

Gdy przywieziesz psiaka do domu, włóż go do legowiska (raz!). Zasygnalizujesz mu, że to miejsce należy do niego i wolno mu tak wchodzić. Później możesz zachęcać go do legowiska (poprzez smakołyki czy zabawki). Możesz również w nim siadać, bo zostawisz tam swój zapach, który dla psa jest bezcenny. Przy tym wszystkim pamiętaj o wyrozumiałości i cierpliwości.

Może się również zdarzyć tak, że Twój pies nie jest nauczony korzystania z legowiska – zwłaszcza, jeśli jest to dorosły pies, który przez całe swoje życie obchodził się bez takich wygód. Wtedy tym bardziej nie zmuszaj go, by zmieniał swoje nawyki i pozwól mu samemu zdecydować, gdzie będzie odpoczywał – oczywiście, według granic, jakie mu wyznaczysz.


Powodzenia!

Author:
Aleksanra Bielecka- trener psów, groomer, przewodnik psa ratowniczego w Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Katowice, studentka Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich w SGGW w Warszawie, to na tyle z tych dumnych tytułów. Już mniej oficjalnie… Jestem po prostu przyjacielem zwierząt, w żadnym razie ich treserem.