Metody szkolenia psów – trening i nauka

Metody szkolenia psów – trening i nauka

Metody szkolenia psów – trening i nauka . Szczeniak, podobnie jak małe dziecko, uczy się funkcjonowania w środowisku w bardzo szybkim tempie. Na początkowym etapie rozwoju natłok nowych bodźców lub nieodpowiednie podejście mogą sprawiać, że nie poradzi sobie emocjonalnie z otaczającym go światem.

Warto wiedzieć, że kilka pierwszych miesięcy życia psa to kluczowy okres, w którym mogą pojawić się pierwsze problemy behawioralne. Najczęściej wynikają one z błędów w wychowaniu oraz braku odpowiedniej stymulacji. Zdarza się, że kochający właściciel, chcąc dla psa jak najlepiej, nie stawia mu żadnych granic i pozwala na wszystko.

Przyzwyczajony do pełnej swobody pupil, nie rozumie, gdy pan oczekuje od niego określonych reakcji. Z drugiej strony wiele osób próbuje szkolenia psa na własną rękę. Nauka posłuszeństwa psa bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do lęków, a nawet agresji ze strony pupila.

Przed rozpoczęciem treningu z pupilem warto sprawdzać, jakie metody szkolenia psów są najpopularniejsze i najskuteczniejsze.

Metody tradycyjne – karanie za złe zachowanie

Cieszące się dużą popularnością w przeszłości tradycyjne metody szkolenia psów bazują na odczuwalnej dominacji człowieka nad psem. Obecnie metody te tracą na popularności i zyskują coraz większą liczbę przeciwników.

Mimo to warto o nich wspomnieć, ponieważ jeszcze niedawno stanowiły podstawę wielu szkoleń dla psów.

Podstawą metody tradycyjnej jest karanie psa za brak lub złe zachowanie. Kara każdorazowo powoduje ból lub uczucie dyskomfortu. W rzeczywistości nauka posłuszeństwa psa z użyciem metod tradycyjnych może następować w dwa sposoby.

Metody szkolenia psów – trening i nauka

Po pierwsze, pies uczy się posłuszeństwa i nowych komend poprzez wyeliminowanie kary występującej automatycznie, np. ciągnący na smyczy pies natychmiastowo odczuwa ukłucie kolczatki na szyi.

Po drugie, celem psa jest wyeliminowanie kary nadanej bezpośrednio przez właściciela, np. pies piszczy, gdy domownicy jedzą kolację, więc właściciel szczypie go w ucho, co powoduje dyskomfort.

Tradycyjne metody szkolenia psów nie są odpowiednie dla wielu rodzajów psów, a zbyt wiele kar może zburzyć poczucie zaufania wrażliwego pupila.

Sposoby szkolenia psów – trening i nauka

Metody pozytywne – nagradzanie za dobre zachowanie

Metody szkolenia psów - trening i nauka
Metody szkolenia psów – trening i nauka

Coraz popularniejszym trendem w szkoleniach dla psów jest trening pozytywny oparty na nagradzaniu pożądanych zachowań. Stymuluje on prawidłowy rozwój emocjonalny pupila oraz ułatwia socjalizację z otoczeniem.

W ostatnich czasach za pozytywnym szkoleniem psów opowiada się coraz więcej psich behawiorystów i weterynarzy. Jego zasada jest bardzo prosta – pies zamiast bycia karanym za złe zachowanie, jest nagradzany, gdy spełni oczekiwania trenera. Gdy pies nie wykonuje polecenia lub reaguje błędnie, nagroda nie jest przyznawana.

Sposoby szkolenia psów – trening i nauka

W tej metodzie szkolenia psów karę stanowi po prostu brak nagrody. Na początku treningu, zwierzę nagradzane jest za każdym razem, gdy wykona polecenie szkolącego. Po pewnym czasie, trener psa zmniejsza liczbę nagród i stosuje je losowo.

W ten sposób pies wie, że szansę na nagrodę ma tylko wówczas, gdy spełni polecenie trenera. Pozytywne szkolenie psów wymagają dużej systematyczności i cierpliwości, ale mają pozytywny wpływ na pogłębienie relacji człowieka z psem i bardzo często przynoszą niespodziewanie szybkie rezultaty.

Szkolenie psa klikerem

Wśród pozytywnych metod szkolenia psów na uwagę zasługuje trening z użyciem klikera. Jest to specjalny rodzaj ćwiczeń, podczas których psi trener oprócz tradycyjnych nagród stosuje również tzw. kliker.

Jest to urządzenie, które wydaje charakterystyczny dźwięk klikania. Każde kliknięcie sygnalizuje psu, że zachował się w sposób pożądany.

Zaletą klikera jest precyzyjność. Możemy nim zaakcentować dokładnie ten moment, w którym pupil zachowuje się tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Szkolenie psa klikerem to świetna metoda nauki nowych sztuczek, która pozwala na przekształcenie prostych zachowań w dużo bardziej złożone. Dzięki klikerowi pies nie tylko doskonali swoje umiejętności, ale również  rozwija się emocjonalnie i mentalnie.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie