Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka

Każdy pies potrzebuje podstawowego szkolenia i socjalizacji . Niektórzy potrzebują więcej niż inni, ale wszyscy potrzebują trochę . Jeśli zdecydujesz się nie szkolić swojego psa, stawiasz go w niekorzystnej sytuacji. Po czym pozna zasady? Jakiego rodzaju strukturę i wskazówki zapewniasz? Nie myśl o treningu jako obowiązku. Trening prowadzony metodami pozytywnymi jest dla psów zabawny i wzbogacający.

Szkolenia w grupie
Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka Zabrze

Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka .Wiesz już, czym jest socjalizacja szczeniaka. Pozostaje teraz pytanie – czy jesteś odpowiednio przygotowany do tego, by rozpocząć pracę ze swoim pupilem? Wszyscy dookoła podpowiadają Ci, jak zadbać o proces socjalizacji szczeniaka, ale nikt nie mówi o tym, czego powinieneś unikać. Jakie błędy podczas socjalizacji szczeniaka popełniamy zatem najczęściej?

Pięć najczęstszych błędów popełnianych podczas socjalizacji szczeniaka

1.     Ze skrajności w skrajność

Tak, to zdecydowanie najczęściej pojawiający się błąd psich właścicieli. Osoby te możemy podzielić na dwie grupy. Z jednej strony są to osoby, którzy uważają, że szkolenie psów jest zbędne. Z drugiej strony mamy natomiast tych, którzy chcą zbyt szybko i zbyt intensywnie socjalizować swojego szczeniaka. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie niestety nie przynosi niczego dobrego.

Twój psiak musi czuć, że nie zmuszasz go do niczego, a to, czego chcesz go nauczyć, jest tak naprawdę fajną zabawą. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i ma odmienny temperament – dokładnie tak jak my. Podążaj zatem za potrzebami swojego psiaka i wszelkie czynności związane z socjalizacją dostosuj do jego możliwości.

2.     Socjalizacja szczeniaka na siłę

Czy próbowałeś kiedyś zmusić swoje dziecko do zjedzenia czegoś, czego nie zna, boi się, nie lubi? Zapewne do niczego dobrego to nie doprowadziło. Ze szczeniakiem jest dokładnie to samo! Nie istnieje coś takiego jak „socjalizacja na siłę” – możesz mieć pewność, że zmuszając swojego pupila do czegokolwiek, niczego się dzięki temu nie nauczy. Co gorsza, Twoje próby mogą sprawić, że szczeniak zniechęci się, a to, co ma kojarzyć mu się z czymś przyjemnym, stanie się przykrym doświadczeniem.

Tutaj ponownie zachęcamy Cię do tego, byś obserwował swojego psa i nie zmuszał go do tego, co jest niezgodne z jego naturą. Działaj metodą małych kroków – zachęcaj, ale nie naciskaj. Nagradzaj swojego pupila za małe postępy, np. serwując mu porcję ulubionej karmy , ale nigdy nie karć za to, że jeszcze się czegoś nie nauczył.

Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka Zabrze
Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka Zabrze

Psie przedszkole jak socjalizować szczeniaka?

3.     Brak planu działania

Jednym z najważniejszych elementów socjalizacji i habituacji psa jest zaplanowanie poszczególnych działań, które mają na celu przyzwyczajenie go do danych czynności i bodźców. Oczywiście w tym przypadku również należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie jesteśmy w stanie w 100% zaplanować i zrealizować każdego punktu procesu socjalizacji, jednak warto przygotować sobie ogólny plan działania. Postaraj się dostosować swój plan dnia do potrzeb i możliwości szczeniaka, nie narażaj go na niepotrzebny stres i pozwól mu rozwijać się w swoim tempie.

4.     Ignorowanie sygnałów, które wysyła szczeniak

Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka.Twój pies nieustannie informuje Cię o swoim nastroju, potrzebach, emocjach. Musisz jednak pamiętać, że mowa ciała psa różni się od tej u człowieka. Już na samym początku waszej wspólnej drogi staraj się rozszyfrowywać zachowania swojego pupila. Sprawdź, co robi, kiedy jest szczęśliwy, kiedy chce wyjść na zewnątrz, żeby się załatwić , a kiedy czuje się bezpiecznie. Jeśli masz problemy z rozróżnianiem emocji i zachowań swojego psa, nie obawiaj się skorzystania z pomocy behawiorysty i wzięcia udziału w zajęciach psiego przedszkola.

5.     Traktowanie socjalizacji szczeniaka jako szkolenie

Jaka jest różnica między szkoleniem psa a socjalizacją ?

Psie przedszkole socjalizacja szczeniaka. Wielu właścicieli uważa, że proces socjalizacji jest równoznaczny z dobrym wyszkoleniem psa. Nic bardziej mylnego. Szkolenie psa to nauka podstawowych komend, takich jak m.in. „siad”, „zostaw”, „waruj”. Socjalizacja to natomiast proces, który ma przynosić zupełnie inne efekty. Prawidłowo socjalizowany szczeniak lepiej odnajdzie się w życiowych sytuacjach, ale niekoniecznie będzie siadał na zawołanie. Na naukę komend z pewnością przyjdzie jeszcze czas, dlatego na początku skup się przede wszystkim na przeprowadzeniu prawidłowej socjalizacji swojego psiaka.

Pamiętaj, czas na socjalizację szczeniaka jest krótki, dlatego zrób wszystko, by wykorzystać go najlepiej, jak możesz. Niech ten proces będzie dla Ciebie i Twojego psiego towarzysza okresem świetnej zabawy i nawiązywania wspaniałej relacji, która trwać będzie przez całe życie.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie