Ranczo Wszystko dla Zwierząt
Szkolenie psów Zabrze – Grzybowice
Sylwester z psem. Co robić? Szkolenia psów Zabrze
Sylwester z psem. Co robić? Szkolenia psów Zabrze
Sylwester, dla wielu z nas kojarzony z przyjemną zabawą do świtu, dla naszych zwierząt bywa jednym z najbardziej stresujących dni w całym roku. Warto więc zastanowić się, jak ustrzec swojego czworonożnego przyjaciela przed dyskomfortem i strachem, jaki towarzyszy im w tę noc.
Istnieje wiele sposobów, które mogą zminimalizować i ograniczyć uczucie dezorientacji, lęk i inne nietypowe zachowania naszego psa, jakich doświadcza on w noc sylwestrową. Każdy z czworonogów jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego pod uwagę należy również wziąć usposobienie swojego psa, wcześniejsze doświadczenia związane z fajerwerkami czy to, w jaki sposób reaguje on na zagrożenie.
Prawie pewne jest jednak, że nasza ingerencja jest tutaj konieczna. Nie zostawiajmy swoich psów samym sobie, bo może to skończyć się w najlepszym razie – złymi wspomnieniami.
Dlaczego psy boją się fajerwerków?
Zanim przejdziemy do sposobów, które pomagają uniknąć nieprzyjemności i stresu związanego ze sztucznymi ogniami, warto przez chwilę zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie psy się ich boją.
Jak pewnie wiesz jeszcze ze szkoły podstawowej, niektóre zwierzęta, w tym m.in. psy, mają dużo lepszy węch czy słuch, niż ludzie. Generalnie rzecz biorąc – słyszą więcej, dokładniej i z większej odległości.
Wyobraź więc sobie sytuację, gdy sam jesteś zaskoczony wystrzałem petardy, który na chwilę prawie Cię ogłusza. Wydaje Ci się, że “głośniej” już się nie da – okazuje się jednak, że da się.
Oczywiście, wszystko to upraszczamy, abyś mógł zrozumieć, choć częściowo, co przeżywa Twój czworonożny przyjaciel. Zauważ, że w noc sylwestrową oprócz oczywistych hałasów, zazwyczaj zmianie ulega również Twoje zachowanie – a więc rutyna, do której jest przyzwyczajony Twój pies. Być może w Twoim domu pojawią się osoby, których Twój pies nie zna – lub co gorsza, znajdzie się w miejscu, którego nie zna. Już ten fakt może go zaniepokoić i zdezorientować.
Sylwester z psem. Co robić? Szkolenia psów Zabrze
Czego nie warto robić w Sylwestra ze swoim psem?
Gdy wiesz już, dlaczego Twój pies może czuć lęk w Sylwestra, trudno będzie Ci bagatelizować tę sprawę. – na całe szczęście. Niestety, nie sprawdzone i tylko “zasłyszane gdzieś” sposoby na uchronienie Twojego małego przyjaciela przed strachem, mogą nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić mu.
Musisz więc wiedzieć, jakich rzeczy w żadnym wypadku nie warto robić ze swoim psem w noc sylwestrową. Jesteś gotowy?
- W żadnym wypadku nie zabieraj swojego psa na dwór – tam natężenie dźwięków będzie, rzecz jasna, jeszcze wyższe.
- Nie aplikuj mu środków uspokajających – Twój pies będzie po nich otumaniony i spokojny, to prawda, niestety nadal będzie doświadczał wszystkiego, co dzieje się wokół w takim samym stopniu – z tym tylko wyjątkiem, że nie będzie mógł w żaden sposób zareagować.
- Nigdy nie dawaj swojemu psu leków nasennych/uspokajających, które są przeznaczone dla ludzi.
- Nie zostawiaj swojego psa samego w domu.
- Nie karaj go w sytuacji, gdy jego zachowanie będzie wynikiem przeżywanego strachu czy szoku. Może mieć to tragiczne skutki.
- Nie bądź bardziej niż zazwyczaj, serdeczny i dobry dla swojego psa – w ten sposób nagradzasz jego lęk i dezorientację, co może odebrać jako powód, by to zachowanie powtarzać.
- Nie przesadzaj z pocieszaniem swojego czworonożnego przyjaciela, bo stwarza to kolejny powód, by… Twój pies się bał!
- Nie narażaj swojego psa na stresujące sytuacje tuż przed Sylwestrem. Będzie on w kiepskim nastroju jeszcze przed wystrzałem pierwszej petardy.
- Jeśli masz więcej, niż jednego czworonoga – nie zostawiaj ich razem. Jeśli obydwa psy się boją, będą tylko potęgować u siebie nawzajem uczucie lęki i dezorientacji.
Sylwester z psem. Co robić? Szkolenia psów Zabrze
Być może zastanawiasz się teraz, co właściwie możesz zrobić, skoro tylu możliwości Cię pozbawiono – nie możesz nadmiernie pocieszać swojego psa, nie powinieneś aplikować mu środków uspokajających – co więc można zrobić, by z Sylwestra nie uczynić najgorszego dnia w życiu Twojego czworonoga?
Jak chronić swojego psa przed Sylwestrem?
Skupmy się teraz na wartościowych sposobach, które pomogą zminimalizować lub prawie zupełnie wyeliminować lęk i niebezpieczeństwo, w jakim może znaleźć się Twój pies.
- Ostatni spacer z psem odbyj możliwie jak najwcześniej. To nie narazi Twojego przyjaciela na huk petard i sztucznych ogni, który często rozpoczyna się o wiele wcześniej, niż o północy.
- Podczas spaceru zapnij psa z jednej strony karabińczykiem smyczy na szelki, a drugim o obrożę. Możesz również użyć szelek, jeśli jesteś pewny, że się z nich nie wywinie.
- Możesz rozważyć zastosowanie feromonów suki DAP w formie dyfuzora, obroży lub sprayu – najlepiej, by zastosować je przynajmniej na miesiąc przed Sylwestrem. Jak działają ten feromony? Wyciszają, obniżają poziom stresu i zwiększają poczucie bezpieczeństwa u psa.
- Jeśli Twój pies wcześniej już chodził w kamizelkach dla psów, możesz wykorzystać ją również w tej sytuacji. Przyczyni się to do zwiększenia u niego poczucia bezpieczeństwa, ponieważ Twój pies zostanie niejako “opatulony”.
- Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies ucieknie, wykorzystaj chip i adresówkę, aby w razie ucieczki znaleźć swojego psa. Warto wspomnieć o
akcesoriach spacerowych z wbudowanym nadajnikiem GPS (szelki i smycze). - Pamiętaj o tym, że Twój czworonożny przyjaciel powinien mieć odblaski (warto wykorzystać światełka w formie ledów).
Sylwester z psem. Co robić? Szkolenia psów Zabrze
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na uniknięcie nieprzyjemności związanych z Sylwestrem. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj rozwiązanie swojego problemu.
Jakiego Sylwestra chciałby Twój pies?
Zastanawiasz się może, jakiego Sylwestra chciałby Twój pies. Śpieszę z odpowiedzią – idealnym rozwiązaniem dla właścicieli psa lub kilku psów, jest wyjazd w spokojne i ciche miejsce. Miejsce, gdzie dźwięki zabawy lub huk wystrzału będą niezauważalne lub naprawdę znikome.
Zdaje sobie jednak sprawę, że trudno byłoby Ci poświęcić tę wyjątkową noc w roku na rzecz wyjazdu do zabitej deskami wsi. Warto jednak poszukać złotego środka w tej kwestii. bo dotyczy to przecież Twojego przyjaciela.
Prawie bibliografia 🙂