Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?

Budowanie relacji między psem i człowiekiem.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?Działanie szarpaków jest niesamowite! Poprzez wspólną interakcję z człowiekiem (może być to także współdziałanie z drugim psem, ale tylko w przypadku prawidłowo rozwiniętych zachowań i emocji, bez poczucia rywalizacji) i wydłużenie kontaktu z opiekunem wpływają na wzmacnianie relacji i są świetnym elementem motywacji w działaniu i nagrody za działanie.

Poza tym pozwalają psu nauczyć się odpuszczania – dlatego my zalecamy zawsze zabawę dwoma szarpakami – taka praca powoduje, że pies nie kontroluje zasobów i chętnie się dzieli.

Jak bawić się z psem?
Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?

Zastosowanie szarpaka podczas treningu i w życiu codziennym.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa? Szarpak służy także wzmacnianiu aportu, który – uwaga! – nie oznacza odrzucania zabawki za każdym razem, gdy pies ją nam przyniesie – tylko podejmowania do pyska, podnoszenia, reagowania na spadający przedmiot. Szarpaki mogą być używane w pracy w wodzie, rozładowują nadmiar energii i frustracji w danym momencie.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa? Treningowo – mówimy o pracy szarpakiem na wysokim progu pobudzenia u psa. Ćwiczymy wtedy większą samokontrolę u psiaka; idealnie sprawdzi się u owczarków, które w predyspozycjach mają pracę szczęką, lub u terrierów typu bullterriery, amstaffy, pitbulle – kiedy psy są mocno pobudzone (a te wymienione bywają pobudzone dość często) muszą umieć przekierować swoją energię i na swoich najwyższych emocjach skontrolować się i skupić na wykonaniu zadania.

W sytuacjach życiowo – domowych, pamiętajcie, że szarpak nakręca i do wyciszenia psiaka lepiej użyć nagrody w postaci smakołyka. Szarpak będzie idealną „ofiarą” – wszystkie psy kochają polować więc taka zabawka nie musi służyć tylko szarpaniu; możecie ją śmiało chować i zachęcać psa do węszenia, szukania i „polowania”.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?
Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?

Rywalizacja czy współpraca?

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa? I to i to. Ale ostrożnie. Zachęcamy do umówienia się na konsultację, nasza szkoła dla psów to prawie dekada doświadczenia, możecie nam bezwzględnie zaufać. Zoopsycholog skrupulatnie przyjrzy się Waszemu psu i będzie w stanie określić, w którą stronę idzie u psiaka metoda zabawy, czy jest nastawiona na relację i współpracę, na motywację poprzez bezpieczną rywalizację, czy bezwzględną rywalizację, która objawia się tym, że pies chce wszystko zabrać, zgromadzić, broni zasobów, wzrastają jego emocje i nie potrafi się z nich wygasić.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?

Fajna rywalizacja, nie podbita zaburzeniami behawioralnymi, polega na oparta jest na motywowaniu psa do działania, np. wspólny bieg po zabawkę, pozwalanie na to, żeby pies wygrywał częściej, wzmacnianie pracy zespołowej, delikatnie utrudnianie psiakowi dotarcia do zabawki. Tutaj jednak trzeba zachować czujność, ponieważ utrudnianie psiakowi zadania może przerodzić się u niego we frustrację, rezygnację lub odwrotnie – nakręcenie emocji, mocne pobudzenie i zawziętość. Behawiorysta nie tylko pomoże Wam dobrać odpowiednią zabawkę, ale także podpowie, jak się bawić efektywnie i efektownie.

Behawiorysta poleca! Najlepsze marki szarpaków dostępne na rynku.

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa? Po prawie dziesięciu latach na rynku szkoleń dla psów, kursów behawioralnych, treningów, psiego przedszkola, kursów wzmacniających motywację, zabawę, kształtujących charakter i wielu innych, wybraliśmy do naszego ośrodka szkoleniowego dla psów kilka niezawodnych marek, które doskonale spełniają swoją rolę. Po krótce: jakie i dlaczego?

Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?
Znaczenie szarpaków w wychowaniu i szkoleniu psa?



Liker – charakterystyczna pomarańczowa piłka na sznurku lub taśmie, także jako sama piłeczka; bezpieczny materiał, idealna do pracy z aportem czyli nagradzaniem przy nas za podjęcie przedmiotu do pyska, podniesienie, przyniesienie ( o aporcie jeszcze kiedyś Wam opowiemy, ale żeby zrozumieć, czym nie jest aport, wyobraźcie sobie maraton, w którym nagrodą ma być butelka wody, a tymczasem na mecie ktoś porywa Wam tę butelkę i odrzuca na płot do sąsiada zmuszając Was do kolejnych kroków… straszne, prawda? Tak być może czuje się Wasz psiak, który w nagrodę za to, że coś Wam przyniósł… musi sam sobie pobiec po tę nagrodę, zamiast dostać ją od Was, przy Was).

PitchDogi i Pullery – kolorowe ringa różnej wielkości, materiał idealnie nadaje się do pracy w wodzie. Są ergonomiczne, mają kształty dopasowane do ludzkiej dłoni, są lekkie i wytrzymałe.

Zabawki Beco – o tym już pisaliśmy, doskonałe biomateriały, świetne kształty, rozciągliwe, miękkie, bywają aromatyzowane (bezpiecznie!) np. wanilią. To dodatkowo motywuje psiaka do podejmowania zabawy.

Szarpsiaki – nasze ukochane futra, dla Rancza zawsze szyjemy po dwie sztuki (o tym za chwilę), są bajeczne, mięciutkie, długie, w różnych rozmiarach, więc sprawdzą się i w domu i na treningu i na spacerze. Wyglądają jak długie, puchate gąsienice!

Fluffy – fantastyczne futerkowe szarpaki, u nas na amortyzatorze dla wzmocnienia efektu długości i przeciągania, ale Fluffy robi dla naszej szkoły dla psów także futerkowe ringa, którymi nagradzamy psa przy sobie, podobnie jak likerem, podczas treningu.

Kong – w tym przypadku jako zabawka zastępująca patyk, dobre jakościowo, mocne materiały. Różne stopnie twardości – czarne zabawki są po prostu nie do zniszczenia, u nas testowane przez owczarki, terriery, retrievery.

Szarpaki polarowe – rozciągliwe, bezpieczne dla zębów i dziąseł, można je zrobić samemu.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nasze opinie