Co robić w sylwestra z psem?

Co robić w sylwestra z psem?.Sylwester dla wielu z nas kojarzony z przyjemną zabawą do świtu, dla naszych zwierząt bywa jednym z najbardziej stresujących dni w całym roku. Warto więc zastanowić się, jak ustrzec swojego czworonożnego przyjaciela przed dyskomfortem i strachem, jaki towarzyszy im w tę noc.

Istnieje wiele sposobów, które mogą zminimalizować i ograniczyć uczucie dezorientacji, lęk i inne nietypowe zachowania naszego psa, jakich doświadcza on w noc sylwestrową.

Każdy z czworonogów jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego pod uwagę należy również wziąć usposobienie swojego psa, wcześniejsze doświadczenia związane z fajerwerkami czy to, w jaki sposób reaguje on na zagrożenie.

Prawie pewne jest jednak, że nasza ingerencja jest tutaj konieczna. Nie zostawiajmy swoich psów samym sobie, bo może to skończyć się w najlepszym razie – złymi wspomnieniami.

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Co zrobić w sylwestra z psem ?
Co robić w sylwestra z psem?

Co robić w sylwestra z psem? Zanim przejdziemy do sposobów, które pomagają uniknąć nieprzyjemności i stresu związanego ze sztucznymi ogniami, warto przez chwilę zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie psy się ich boją.

Jak pewnie wiesz jeszcze ze szkoły podstawowej, niektóre zwierzęta, w tym m.in. psy, mają dużo lepszy węch czy słuch, niż ludzie. Generalnie rzecz biorąc – słyszą więcej, dokładniej i z większej odległości.

Co robić w sylwestra z psem? Wyobraź więc sobie sytuację, gdy sam jesteś zaskoczony wystrzałem petardy, który na chwilę prawie Cię ogłusza. Wydaje Ci się, że “głośniej” już się nie da – okazuje się jednak, że da się.

Oczywiście, wszystko to upraszczamy, abyś mógł zrozumieć, choć częściowo, co przeżywa Twój czworonożny przyjaciel. Zauważ, że w noc sylwestrową oprócz oczywistych hałasów, zazwyczaj zmianie ulega również Twoje zachowanie – a więc rutyna, do której jest przyzwyczajony Twój pies.

Być może w Twoim domu pojawią się osoby, których Twój pies nie zna – lub co gorsza, znajdzie się w miejscu, którego nie zna. Już ten fakt może go zaniepokoić i zdezorientować.

Co robić w sylwestra z psem?
Co robić w sylwestra z psem?

Czego nie warto robić w Sylwestra ze swoim psem?

Gdy wiesz już, dlaczego Twój pies może czuć lęk w Sylwestra, trudno będzie Ci bagatelizować tę sprawę. – na całe szczęście. Niestety, nie sprawdzone i tylko “zasłyszane gdzieś” sposoby na uchronienie Twojego małego przyjaciela przed strachem, mogą nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić mu.

Musisz więc wiedzieć, jakich rzeczy w żadnym wypadku nie warto robić ze swoim psem w noc sylwestrową. Jesteś gotowy?

 • W żadnym wypadku nie zabieraj swojego psa na dwór – tam natężenie dźwięków będzie, rzecz jasna, jeszcze wyższe.
 • Nie aplikuj mu środków uspokajających – Twój pies będzie po nich otumaniony i spokojny, to prawda, niestety nadal będzie doświadczał wszystkiego, co dzieje się wokół w takim samym stopniu – z tym tylko wyjątkiem, że nie będzie mógł w żaden sposób zareagować.
 • Nigdy nie dawaj swojemu psu leków nasennych/uspokajających, które są przeznaczone dla ludzi.
 • Nie zostawiaj swojego psa samego w domu.
 • Nie karaj go w sytuacji, gdy jego zachowanie będzie wynikiem przeżywanego strachu czy szoku. Może mieć to tragiczne skutki.
 • Nie bądź bardziej niż zazwyczaj, serdeczny i dobry dla swojego psa – w ten sposób nagradzasz jego lęk i dezorientację, co może odebrać jako powód, by to zachowanie powtarzać.
 • Nie przesadzaj z pocieszaniem swojego czworonożnego przyjaciela, bo stwarza to kolejny powód, by… Twój pies się bał!
 • Nie narażaj swojego psa na stresujące sytuacje tuż przed Sylwestrem. Będzie on w kiepskim nastroju jeszcze przed wystrzałem pierwszej petardy.
 • Jeśli masz więcej, niż jednego czworonoga – nie zostawiaj ich razem. Jeśli obydwa psy się boją, będą tylko potęgować u siebie nawzajem uczucie lęki i dezorientacji.

Co robić w sylwestra z psem? Być może zastanawiasz się teraz, co właściwie możesz zrobić, skoro tylu możliwości Cię pozbawiono – nie możesz nadmiernie pocieszać swojego psa, nie powinieneś aplikować mu środków uspokajających – co więc można zrobić, by z Sylwestra nie uczynić najgorszego dnia w życiu Twojego czworonoga?

Sylwester z psem jak się przygotować? 2021

Sylwester
Co robić w sylwestra z psem?

Co robić gdy pies boi się w Sylwestra?

Co robić w sylwestra z psem? Skupmy się teraz na wartościowych sposobach, które pomogą zminimalizować lub prawie zupełnie wyeliminować lęk i niebezpieczeństwo, w jakim może znaleźć się Twój pies.
Ostatni spacer z psem odbyj możliwie jak najwcześniej. To nie narazi Twojego przyjaciela na huk petard i sztucznych ogni, który często rozpoczyna się o wiele wcześniej, niż o północy.
Podczas spaceru zapnij psa z jednej strony karabińczykiem smyczy na szelki, a drugim o obrożę. Możesz również użyć szelek, jeśli jesteś pewny, że się z nich nie wywinie.


Co robić w sylwestra z psem?Możesz rozważyć zastosowanie feromonów suki DAP w formie dyfuzora, obroży lub sprayu – najlepiej, by zastosować je przynajmniej na miesiąc przed Sylwestrem. Jak działają ten feromony? Wyciszają, obniżają poziom stresu i zwiększają poczucie bezpieczeństwa u psa.
Jeśli Twój pies wcześniej już chodził w kamizelkach dla psów, możesz wykorzystać ją również w tej sytuacji. Przyczyni się to do zwiększenia u niego poczucia bezpieczeństwa, ponieważ Twój pies zostanie niejako “opatulony”.
Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies ucieknie, wykorzystaj chip i adresówkę, aby w razie ucieczki znaleźć swojego psa. Warto wspomnieć o
akcesoriach spacerowych z wbudowanym nadajnikiem GPS (szelki i smycze).
Pamiętaj o tym, że Twój czworonożny przyjaciel powinien mieć odblaski (warto wykorzystać światełka w formie ledów).

Co robić w sylwestra z psem?

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na uniknięcie nieprzyjemności związanych z Sylwestrem. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj rozwiązanie swojego problemu.

Jakiego Sylwestra chciałby Twój pies?

Zastanawiasz się może, jakiego Sylwestra chciałby Twój pies. Śpieszę z odpowiedzią – idealnym rozwiązaniem dla właścicieli psa lub kilku psów, jest wyjazd w spokojne i ciche miejsce. Miejsce, gdzie dźwięki zabawy lub huk wystrzału będą niezauważalne lub naprawdę znikome.

Zdaje sobie jednak sprawę, że trudno byłoby Ci poświęcić tę wyjątkową noc w roku na rzecz wyjazdu do zabitej deskami wsi. Warto jednak poszukać złotego środka w tej kwestii. bo dotyczy to przecież Twojego przyjaciela.

Sprawdź jaka powinna być karma dla psa

 • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
 • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
 • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Zweryfikowana
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Zweryfikowana
Gorąco polecam
Kasia Chlopecka
Kasia Chlopecka
2021-07-05
Zweryfikowana
Najlepsza szkoła dla psów na świecie☺☺ śmiało można tam oddać swojego pieska na szkolenie. Techniki opierają się na pozytywnych wzmocnieniach, nie ma karania pieska ani żadnych innych okropnych metod. Mój piesek za szczeniaczka tam chodził. Jest to najcudowniejszy najposluszniejszy i najszczęśliwszy obecnie piesek na świecie, za co jestem niewiarygodnie wdzięczna 😍😍😍 dziękuję z całego serca 😃😃
Marcin Szczygieł
Marcin Szczygieł
2021-05-16
Zweryfikowana
Super miejsce!!
Tatiana Zawadzka
Tatiana Zawadzka
2021-04-06
Zweryfikowana
Rewelacyjne miejsce i ludzie 🙂
Ewa Botulinska
Ewa Botulinska
2021-01-28
Zweryfikowana
Fajni ludzie, a nasz pupil pod ich okiem powoli zaczyna edukację :-)