Jak bawić się z psem? bezpieczne zabawy z psem

Jak bawić się z psem?Wasz pies woli figlować z innymi przedstawicielami swojego gatunku, czy też może wybiera Wasze towarzystwo i męczy przynoszeniem misia lub sznurka żeby mu go rzucać i się z nim przeciągać? A jak już rzucicie mu jakąś zabawkę to wraca z nią do Was i grzecznie oddaje, czy ucieka? Utrzymywanie aktywności psa i angażowanie się w nowe czynności może być wyzwaniem. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę zabaw, w których możesz spędzać czas z psem w domu i na dworze.

Jak bawić się z psem? Zabawę czas zacząć

Jak bawić się z psem?
Jak nauczyć psa aportować?

Jak nauczyć psa aportować?

Jak bawić się z psem?Zdarzają się psy z wrodzonym aportem, czyli takie które od urodzenia podążają za rzuconym przedmiotem i przynoszą go do rąk człowieka. Są one rzadkością ( czasem tylko 1 pies w miocie ), ale są i przed zakupem czworonoga możemy się tego dowiedzieć. Zapytajmy hodowcę, czy w wieku 6 tyg szczeniaki miały wykonywane testy temperamentu ( w nich właśnie badany jest aport ).Denerwuje Was, że psiak nie oddaje Wam chętnie piłeczki? Istnieje prosty i skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu. Ale najpierw troszkę teorii.

Jak nauczyć psa aportować? Psu nie opłaca się niczego oddawać komukolwiek za darmo . Dlatego wystarczy zrobić wymianę- piłka za piłkę, smakołyk za piłkę, patyk za piłkę, misiek za piłkę itd. Jeżeli mądraliński próbuje Was przechytrzyć i wziąć dwie piłki do pyska, to rzućcie mu trzecią! Nie zabierajcie psu niczego na siłę, bo będzie przed Wami uciekał. Zachęcajcie go, żeby do Was radośnie podbiegł, machajcie rękami (najlepiej pełnymi niespodzianek!), odchodźcie do tyłu, kucajcie i pokazujcie, że macie jeszcze coś lepszego od niego i opłaca mu się to sprawdzić.

Jak bawić się z psem w przeciąganie?

Jak bawić się z psem w przeciąganie?
Jak bawić się z psem w przeciąganie?

Jak bawić się z psem w przeciąganie? Przeciąganie się z psem (np.: sznurem) powinniśmy kontrolować, a raczej czas jego trwania, żeby niepotrzebnie nie nakręcać i nie pobudzać naszego pupila. I nie mam tu na myśli, że zabawa w przeciąganie wyzwala jego agresję, a warczenie jest zakazane. Jak bawić się z psem w przeciąganie?Przeciąganie pozwala na wyżycie się, odreagowanie, zredukowanie napięcia po wysiłku/stresie (psy schodzące z toru do Agility ), ale dłuższe niż ok. 7 min ponownie je nakręca. Jest to również ćwiczenie pomocne do nauki komendy daj/puść, w której chcemy nauczyć psa oddania przedmiotu, który już trzyma w psyku ( nie mylić z komendą fe/fuj, w której ma nie brać czegoś w zęby ).

Zabawa w „Znajdź” ze swoim psem

Nosework
Gra w nosa czyli Nose work

Jak bawić się z psem? Gry w nosa czyli Nose work to jeden z najprostszych sposobów na zabawę psa.W nose work opiekun i pies tworzą team, uczą się fajnie działać razem, bawić się ze sobą. To rodzaj „terapii” zarówno dla psa jak i dla właściciela, terapii w rozumieniu budowania więzi.  Generalnie nose work ma na celu stymulowanie psich zmysłów, zmęczenie umysłu, wykorzystanie naturalnego instynktu – niezależnie od wieku, rasy czy stanu zdrowia. Bardzo mocno podnosi pewność siebie u psa. 

Użyj wypchanego Konga

Kong
Kongo pełne smakołyków

Jak bawić się z psem? Kongi to jedne z najlepszych zabawek, które łagodzą psią nudę, zwłaszcza jeśli muszą pozostać w domu. Idealne nadzienie to mieszanka miękkich i smarowalnych składników oraz coś suchego.

Umieść Kong w cichym zakątku domu, jeśli Twój pies ma łóżko, w którym śpi lub koc, to są to idealne miejsca. Opuść Kong i nie przeszkadzaj swojemu psu, ponieważ lubi go opróżniać i dowiedzieć się, jakich składników użyłeś, aby go zachwycić.

Tor przeszkód Agility

Tor-przeszkód-Agility-Ranczo-Wszystko-dla-zwierząt-
Tor przeszkód Agility

Stworzenie w ogrodzie toru przeszkód to świetny sposób na pobudzenie inteligencji psa, a jednocześnie zwiększenie jego zwinności i ogólnej sprawności: aby zachęcić go do pokonania każdej przeszkody na drodze, zaoferuj mu smakołyki jako nagroda. Agility to sport, który wzmocni Twoją relację z psem. Polega na prowadzeniu psa przez tor przeszkód. Jest to doskonały sposób na zachowanie formy dla Ciebie i psa.

Wykorzystaj zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne
Zabawki interaktywne

Jak bawić się z psem? Zabawki interaktywne zwane także psimi łamigłówkami lub grami dla psów to fantastyczne pomoce nie tylko do zabawy, ale także podczas treningu.Są przede wszystkim motywacją do działania kreatywnego u psa: rozwiązanie zależności, dzięki którym psiak dostanie się do pachnącego smakołyka będą wymagać od czworonoga naprawdę ogromnego wysiłku, dlatego nie pozwólcie psu zbyt długo „łamać się” nad łamigłówką.Nieudane próby są frustrujące; każdą podjętą próbę nagradzajcie, a gdy psiakowi idzie naprawdę dobrze, odsyłacie go w inne miejsce, do innej sytuacji, żeby każde podejście do gry kończyło się dla niego sukcesem!

Jak bawić się z psem? Koniecznie towarzyszcie psu podczas zabawy, pomagajcie mu, nakierowujcie go – to sprzyja budowaniu więzi i będzie wielkim wsparciem dla Waszych psiaków; zobaczycie, jak zmęczone będą Wasze pupile po kilkunastu minutach z łamigłówką! Do czego jeszcze służą zabawki interaktywne? Do innej formy wydawania posiłku – ale tylko jako atrakcja od czasu do czasu, nie zastępujcie zabawką psiej miseczki, jako wsparcie treningu i relaks między sesjami treningowymi, jako odwrażliwianie na ludzkie dłonie i przerzucanie uwagi z rąk człowieka na zabawkę – to będzie bardzo fajna zabawa dla dzieci, które w ten sposób mogą nauczyć swoje psiaki niereagowania na dłonie dokładające do skrytek smaczki lub na pochylanie się nad zabawką.

Jaka jest rola zabawek w szkoleniu psa?

Jak bawić się z psem
Jaka jest rola zabawek w szkoleniu psa?

Jak bawić się z psem? Zabawki są nieodzowne w szkoleniu każdego psa. Pomagają w osiągnięciu motywacji podczas wykonywania komend i zadań, skupiają uwagę psa na dłużej, służą jako nagroda ( odłożona w czasie i w przestrzeni lub w zamian za przykładowe przywołanie ). Wspomagają trening na wysokim progu pobudzenia, polegający na nauce kontroli psich emocji – szczególnie przydatny dla psów, w których płynie krew owczarków czy retrieverów mających skłonności do nadmiernego pobudzania się i wpadania w silną ekscytację.

W naszej szkole zabawki znajdują zastosowanie w trakcie większości zajęć i są w dużej mierze wykorzystywane do nauki chętnego oddawania przedmiotów z psiego pyska. Mały szczeniak, nastoletni łobuziak i starszy czworonożny emeryt – każdy z nich ma naturalną potrzebę zabawy. A jak trening, to głównie poprzez zabawę i tutaj z pomocą nadchodzą: sznurki, futra, ringa i wszelkie piłki na amortyzatorach.

Bez względu na to, jakie gry wybierzesz ze swoim psem, pamiętaj, że ćwiczenie umysłu jest tak samo ważne, jak ćwiczenia ciała.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109

Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Gorąco polecam