Jak przygotować legowisko dla psa?

Jak przygotować legowisko dla psa? najważniejsza rzecz

Jak przygotować legowisko dla psa?Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz przygotować, gdy postanowisz przywieźć do swojego domu psa – jest jego legowisko. Nie lekceważ tego, bo to naprawdę ważne, by Twój czworonożny przyjaciel miał miejsce tylko dla siebie.

Psy są zwierzętami terytorialnymi, co oznacza, że MUSZĄ mieć wydzielone miejsce w Twoim domu, nawet, jeżeli będzie to tylko kącik w salonie. To punkt obowiązkowy na drodze do Waszego zgodnego życia razem.

Po co psu legowisko ?

Legowisko jest dla psa synonimem bezpieczeństwa. Tak również musi się psiakowi kojarzyć – z relaksem, poczuciem bezpieczeństwa i spokojem. To miejsce, gdzie Twój pies ma czuć się swobodnie, dobrze i pewnie. Dzięki temu nie tylko będziesz szczęśliwszy, ale również spokojniejszy – w legowisku będzie mógł ukoić nerwy, odpocząć po intensywnym wysiłku i zjeść smakołyka.

Legowisko jest niezbędne zwłaszcza dla dogów niemieckich–bardzo często miewają one problemy ze stawami i miękkie legowisko jest dla nich nie tylko miejscem do odpoczynku, ale również zabezpieczeniem i amortyzacją dla ich ciała.

Dogi niemieckie nie powinny kłaść się na twardych powierzchniach, dlatego legowisko lub gruby podkład/wkład należy zabierać ze sobą nawet w kilkugodzinną podróż. Wszystko to z myślą o zdrowiu psa.

Jakie wybrać legowisko dla psa ?

Jak przygotować legowisko dla psa? Jakie wybrać legowisko dla psa ?
Jakie wybrać legowisko dla psa ?

Jakie wybrać legowisko dla psa ? Wybór legowiska dla psa to często jedna z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć, zostając właścicielem czworonoga. W dodatku, decyzja do najłatwiejszych nie należy, bo legowisko musimy dobrać indywidualnie do naszego psiaka, bo wiele zależy od jego gabarytów, charakteru i usposobienia. Ranczo Wszystko dla Zwierząt Zabrze-Grzybowice postanowiło jednak, że udzieli Ci kilku wskazówek!

Jakie wybrać legowisko dla psa ? Już na samym początku musisz zdecydować, z jakiego tworzywa ma być wykonane legowisko. Sklepy z akcesoriami dla zwierząt posiadają ogromnie zróżnicowany asortyment – począwszy od posłań wykonanych w całości z materiałów sztucznych, po legowiska szeleszczące i śliskie, aż po mięciutkie i wykonane naturalnie.

Jakie wybrać legowisko dla psa ? Oczywiście, jak pewnie się domyślasz, przeważająca część psów woli te ostatnie – miękkie, przytulne, wykonane z naturalnych materiałów. Legowiska sztuczne i poliestrowe często nie sprawdzają się w letnie, gorące dni, bo nie przepuszczają powietrza i przegrzewają zwierzę.

Jak przygotować legowisko dla psa? jakie posłanie?

Jak przygotować legowisko dla psa? Jakie wybrać legowisko dla psa ?

legowisko dla psa

Jak przygotować legowisko dla psa? Wybór posłania, które szeleści przy każdym ruchu jest również strzałem w kolano – zwłaszcza przy psie lękliwym. Nie wybieraj więc legowisk z dzwoneczkami czy innymi gadżetami, które niepotrzebnie drażnią psiaka.Niestety, bardzo często wybierają legowiska, które łatwo czyścić i prać –śliskie, gładkie, sztuczne. Utrzymanie porządku i higieny jest bardzo ważne, warto jednak zastanowić się nad kompromisem w tej kwestii. Swoją drogą, Twoje życie z psiakiem od tej pory nieustannie usiane będzie właśnie kompromisami .

Kształt legowiska

Jak przygotować legowisko dla psa? kształt legowiska
Jakie wybrać legowisko dla psa ?

Jak przygotować legowisko dla psa? Kolejną sprawą jest kształt legowiska. Zdecydowanie odradzamy wymyślne i skomplikowane kształty. Ma być ono przede wszystkim komfortowe i wygodnie dla psa, nie traktujmy go więc jako jeszcze jednego dodatku do wystroju salonu.

Kształt i wielkość dopasujmy do psa. Powinien mieć on dość miejsca na swobodne ruchy, gdy wejdzie do środka. Do wyboru mamy m.in. całkowicie zabudowane domki, jak również legowiska cztero- lub trzy- bokowe. Zabudowane „budy” mogą sprawdzić się zwłaszcza przy psach lękliwych lub szczeniakach, które bezpiecznie poczują się, gdy będą całkowicie schowane. Pamiętaj, że możesz tu użyć swojej wyobraźni i samemu zrobić taki domek!

Legowiskiem dla psa może być również zwykły materacyk – najważniejsze, że jest to jego teren, jego terytorium, gdzie nikt nie ma prawa mu przeszkadzać ani robić krzywdy.

Jakie miejsce przeznaczyć na legowisko dla psa?

Jakie miejsce przeznaczyć na legowisko dla psa? Psie posłanie powinno znajdować się w zacisznym, spokojnym miejscu – może to być np. kąt, róg. Wykluczone są tutaj miejsca przechodnie, obok szafek czy drzwi, gdzie ktoś cały czas się kręci. Nad miejscem, które ma być przeznaczone tylko dla Twojego psa, nie powinno się przechodzić, deptać czy pozwalać dzieciom się tam bawić.

Jak przygotować legowisko dla psa?. Oczywiście, legowiska się nie przenosi, wykluczone są psie przemeblowania, bo wywołują tylko dezorientację psa. Dodatkowo, należy pamiętać, by w legowisku nie robić psu krzywdy! Zazwyczaj psiak właśnie w tym miejscu jest spokojny i opanowany, co często wykorzystywane jest do tego, by obciąć mu pazury czy zaaplikować lekarstwo.

Jeśli są to rzeczy, których pies nie lubi i negatywnie na nie reaguje, nie rób ich w legowisku. Pies może wtedy stracić poczucie bezpieczeństwa tego miejsca, a więc najważniejszą cechę legowiska.

Jak przyzwyczaić psa do legowiska?

Jak przygotować legowisko dla psa? Jak przyzwyczaić psa do legowiska ?
Jak przygotować legowisko dla psa? Jak przyzwyczaić psa do legowiska ?

Jak przygotować legowisko dla psa? Przede wszystkim – nie możesz zmuszać swojego czworonoga do spania na siłę w jego azylu. To świetny sposób na to, by skutecznie i na zawsze obrzydzić mu to miejsce.

Gdy przywieziesz psiaka do domu, włóż go do legowiska (raz!). Zasygnalizujesz mu, że to miejsce należy do niego i wolno mu tak wchodzić. Później możesz zachęcać go do legowiska (poprzez smakołyki czy zabawki). Możesz również w nim siadać, bo zostawisz tam swój zapach, który dla psa jest bezcenny. Przy tym wszystkim pamiętaj o wyrozumiałości i cierpliwości.

Może się również zdarzyć tak, że Twój pies nie jest nauczony korzystania z legowiska – zwłaszcza, jeśli jest to dorosły pies, który przez całe swoje życie obchodził się bez takich wygód. Wtedy tym bardziej nie zmuszaj go, by zmieniał swoje nawyki i pozwól mu samemu zdecydować, gdzie będzie odpoczywał – oczywiście, według granic, jakie mu wyznaczysz.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Gorąco polecam