Jak wybrać psa do adopcji?

Aleksandra Bielecka

Jak wybrać psa do adopcji?

Jak wybrać psa do adopcji?

Aby wybrać psa, który będzie do Ciebie pasował, skontaktuj się ze szkoleniowcem, trenerem psów lub behawiorystą, aby pomógł Ci podjąć decyzję. Nie kieruj się tylko i wyłącznie wyglądem psa. Możesz skorzystać z psio pomocnego telefonu, który oferujemy.

Jeśli zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska, zwróć uwagę, czy posiada ono wystarczająco dużo pracowników. Czy pracownicy Ci mają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy ze zwierzętami? Rozejrzyj się po pomieszczeniach, porozmawiaj z wolontariuszami, zapytaj o historię danego psa i czy w ogóle jest dostępna. Zwróć również uwagę, czy musisz spełnić jakiekolwiek wymagania dotyczące adopcji psa – jeśli pies jest Ci „wciskany” na siłę, niczego nie wiadomo o jego przeszłości, pracownicy nie znają podstawowych zasad postępowania z psami – dla własnego dobra, powinieneś jak najszybciej opuścić to miejsce.


Jak wybrać psa do adopcji?

Zdecydowanie lepszym pomysłem na adopcję psa, jest adopcja z domu tymczasowego. Możemy wtedy mieć pewność, że pies był odpowiednio karmiony, wyprowadzany – zauważany, o co trudno w schronisku, gdzie pracują niekompetentni ludzie lub pracuje ich za mało.

Adopcja z domu tymczasowego przebiega w sposób o wiele bardziej profesjonalny. Możemy dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości psa, jego temperamencie czy przyzwyczajeniach. Sprawa wygląda podobnie przy adopcji psa z fundacji lub stowarzyszenia.

Po czym poznać, że dana fundacja działa prawidłowo?

Przede wszystkim – psy nie powinny być wydawane każdemu. Jeśli tak się dzieje, możemy być prawie pewni, że instytucja nie spełnia swojej roli.

Po drugie, pracują tam ludzie kompetentni. Pamiętajmy, że w dużej mierze to od nich zależy, w jakiej kondycji są psy. Warto zwrócić uwagę na liczbę pracowników i liczbę psów, które przebywają w danym miejscu.

Jak postępować z psem, którego adoptujemy?

Bardzo prawdopodobne, że pies adoptowany będzie bał się dzieci, ludzi bezdomnych, mężczyzn lub innych przedmiotów lub sytuacji, które kiedyś przyniosły mu przykrość. Możliwe, że będzie przejawiał problemy z gryzieniem lub obszczekiwaniem.

Adopcja psa ze schroniska, bez względu na jego wiek, prawie zawsze oznacza naukę czystości od podstaw. Pies, który przez dłuższy czas przebywa w schronisku, uczy się załatwiać pod siebie – na nas, jako nowych właścicielach, spoczywa obowiązek nauki.


Jak wybrać psa do adopcji?


Przede wszystkim jednak pamiętajmy, by nie zmieniać radykalnie stylu życia psa. Jeżeli przez długi czas lub nawet całe życie był przyzwyczajony do pewnych rzeczy, nie możemy zmienić tego z dnia na dzień. To bardzo ważne, by zrozumieć tą kwestie. Nie próbujmy w kilka dni z psa zaniedbanego zrobić psa na wystawę – nawet jeśli wydaje nam się, że to dla niego najlepsze. Adoptowany pies potrzebuje czasu.

Wprowadzajmy bardzo powoli i ostrożnie wszystkie niezbędne składniki diety, aby nie nadwyrężyć układu pokarmowego psa, który najprawdopodobniej był karmiony słabej jakości pokarmem. Pies będzie zdezorientowany nowym otoczeniem, nową sytuacją i obcymi ludźmi. Nie stresujmy go dodatkowo – dajmy mu czas na aklimatyzację.

Na samym początku postarajmy się zaspokoić podstawowe potrzeby psa – możliwość snu w wygodnym miejscu, pełną miskę, nienachalny kontakt z człowiekiem. Dopiero później, w miarę upływu czasu, rozbudzajmy w adoptowanym psie ciekawość i chęć do zabaw, spacerów czy innych, kreatywnych działań.

Jak widzisz, adopcja psa to nie przelewki. Mimo wszystko – warto. Potwierdzają to właściciele adoptowanych psów.Author:
Aleksanra Bielecka- trener psów, groomer, przewodnik psa ratowniczego w Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Katowice, studentka Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich w SGGW w Warszawie, to na tyle z tych dumnych tytułów. Już mniej oficjalnie… Jestem po prostu przyjacielem zwierząt, w żadnym razie ich treserem.