Czy nadajesz się na właściciela psa?

Czy nadajesz się na właściciela psa? .Pies stał się niemal synonimem wiernego przyjaciela. Wokół nas wciąż krążą historie o pięknych relacjach, jakie mogą połączyć właścicieli z ich czworonogami.

Czy będę dobrym właścicielem dla psa ?

Czy nadajesz się na właściciela psa? Coraz większą popularnością cieszą się akcesoria dla psów, coraz więcej mówi się o szkoleniach, powstają wciąż nowe udogodnienia dla właścicieli zarówno małych, jak i dużych psiaków. Nic jednak nie zastąpi zaangażowania człowieka w roli przewodnika swojego psa. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wziąć do siebie psiaka – ten tekst zdecydowanie jest dla Ciebie.

Pies to obowiązek i z pewnością już to słyszałeś, nawet jako dziecko, które prosiło o słodkiego szczeniaka. Niestety, często wydaje nam się, już jako dorosłym, że chodzi przede wszystkim o spacery i pełną miskę. Oczywiście, to bardzo ważne. Istnieje jednak o wiele więcej kwestii, które musisz przemyśleć przed zabraniem do domu wymarzonego psa.

Jaki szarpak dla psa wybrać?
Czy będę dobrym właścicielem dla psa ?

Sprawdź finanse

Czy nadajesz się na właściciela psa? Dlaczego przed wzięciem do siebie psa? Aby Twoja decyzja była w pełni świadoma i nikomu nie wyrządziła krzywdy.

Na samym początku zastanów się nad najmniej przyjemną kwestią – a więc kwestią finansową – czy stać Cię na drogiego psa, którego utrzymanie również będzie kosztowne? Jako dorosły i odpowiedzialny człowiek musisz wiedzieć, czy będziesz w stanie zapewni swojemu czworonogowi godne życie. Posiadanie psa wiąże się ze szczepieniami, wizytami u weterynarza, odpowiednią dietą czy kilkoma innymi, dodatkowymi, wydatkami.

Zastanów się czy nie planujesz wyjazdu ?

Czy nadajesz się na właściciela psa? Decydując się na psa, weź pod uwagę swoją zaplanowaną przyszłość, która, po podjęciu decyzji o psie, będzie dotyczyła również jego. Jeśli wiesz, że za rok wyjeżdżasz za granicę do pracy czy do innego miasta na studia, weź poprawkę również na swojego czworonoga. Kto się nim wtedy zaopiekuje? Czy w nowym miejscu będziesz miał miejsce na psa? I czy w Twoim życiu, za rok lub dwa, nadal widzisz u swojego boku psa? To decyzja, która niesie za sobą o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać.

Wielkość psa ?

Czy nadajesz się na właściciela psa? Musisz wiedzieć, na jakiej wielkości psa możesz sobie pozwolić. Tu pod uwagę warto wziąć swoje warunki mieszkaniowe – pewne rasy dużych psów nie wytrzymają życia w bloku czy ciasnym mieszkaniu. Przed wyborem psa możesz skorzystać z psio pomocnego telefonu, który oferujemy. Pomożemy Ci w wyborze rasy i usposobienia psa. W czym jeszcze możemy Ci doradzić? Sprawdź.

Nim zabierzesz psa do swojego domu, dokładnie zaplanuj kwestie logistyczne związane z podróżą – czym go przywieziesz, jak daleko będziesz musiał po niego pojechać, na jaką hodowlę się zdecydujesz, czy ktoś pomoże Ci w podróży. Być może zdaje Ci się, że to drobnostki, ale już od pierwszych chwili Twój szczeniak musi wiedzieć, że to właśnie Ty jesteś jego właścicielem. Zastanów się, czy po psa możesz pojechać z kimś, kto Ci pomoże, byś w czasie drogi mógł sam zajmować się zestresowanym psiakiem. To bardzo ważne, byś od razu dał mu do zrozumienia, że od tej chwili to Ty się nim zajmiesz.

Sprawdź czy masz predyspozycje na właściciela psa?

Czy nadajesz się na właściciela psa? Sprawdź czy masz predyspozycje na właściciela psa?
Czy nadajesz się na właściciela psa? Sprawdź czy masz predyspozycje na właściciela psa?

Czy nadajesz się na właściciela psa? Zanim zabierzesz już wybranego psiaka do domu, przygotuj jego legowisko. Pamiętaj, by znajdowało się w miejscu spokojnym i ustronnym. Legowisko nie może być przenoszone czy zmieniane co kilka tygodni/miesięcy. Twój pies może potrzebować trochę czasu, by się do niego przyzwyczai, więc wymagać to od Ciebie będzie wyrozumiałości i cierpliwości. Czy jesteś w stanie wykazać się w takiej sytuacji spokojem i opanowaniem?

Od tej chwili wiele sytuacji w Twoim życiu będzie od Ciebie wymagało właśnie tego. Pies jest żywą istotą, której potrzeba czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Jeśli większość dnia spędzasz po za domem, czy będziesz w stanie zaopiekować się psem w pierwszym miesiącach Waszego wspólnego życia, kiedy wymagał on będzie dużego zaangażowania z Twojej strony? Czy ktoś będzie mógł pomóc Ci w tym zadaniu?

Pies potrzebuje bezpieczeństwa

Czy nadajesz się na właściciela psa? Pies potrzebuje bezpieczeństwa
Czy nadajesz się na właściciela psa? Pies potrzebuje bezpieczeństwa

Czy nadajesz się na właściciela psa? W tym miejscu zwróć uwagę nie tylko na sam fakt przygotowania legowiska, ale również o pewien porządek i harmonię w życiu. Pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i zasad, z których Ty, jako jego właściciel, będziesz się wywiązywał. Nawet, jeśli zasadą będzie brak zasad, na przykład związanych z porą jedzenia. Twój pies powinien wiedzieć, czego może się po Tobie spodziewać.

Psiak powinien dostosować się do Twojego trybu życia – to prawda. Jednak Twoja w tym głowa, by życie to było w jakikolwiek sposób przewidywalne dla psa. Jakiś czas zajmie Wam zbudowanie zaufanie do siebie nawzajem. Ważne, by pamiętać o jego pielęgnacji.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zabraniem do domu psa, przemyśl wszystkie kwestie, które zostały poruszone w tekście powyżej. To dla dobra i Twojego i psiaka, który być może już wkrótce zamieszka z Tobą.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Gorąco polecam