Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?.Życie w bloku wiąże się z wieloma ograniczeniami, których nie doświadczają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Mieszkania są zazwyczaj mniejsze, nie mają własnego ogródka, a do większości z nich trzeba dojeżdżać windą. Dodatkowo ze wszystkich stron jesteśmy otoczeni sąsiadami, którzy słyszą każdy hałas rozbrzmiewający z naszego mieszkania i często denerwują się, gdy puszczamy muzykę lub dzieci głośno się bawią. Wszystko to sprawia, że decyzja o zakupie lub adopcji psa nigdy nie powinna być spontaniczna.

Warto wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o różnych rasach psów, by wybrać takiego, który będzie odpowiadał nam swoim temperamentem oraz wymaganiami. Tutaj przydatne mogą okazać się książki, Internet, rozmowa z behawiorystą, konsultacja u weterynarza lub rozmowa z właścicielem psa takiej rasy o jakiej marzymy. Pies to zobowiązanie, na które decydujemy się na wiele lat, warto więc byśmy podjęli tę decyzję świadomie i otworzyli serce dla nowego pupila, który również ma swoje potrzeby.

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?

Wielkość

Jedną z najważniejszych cech psa, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed wybraniem psa do mieszkania w bloku jest jego wielkość. Musimy pamiętać, że słodki i mały szczeniak szybko urośnie i może nieoczekiwanie okazać się, że jest znacznie większy niż w pierwszych tygodniach życia.

Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie psa konkretnej rasy, warto przeczytać jaką wagę osiągają jej przedstawiciele. Jeśli chcemy zaadoptować kundelka lub psa ze schroniska, warto udać się z nim do weterynarza, by ten ocenił jak duży będzie w przyszłości nasz pupil.

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?

Wybierając psa do mieszkania w bloku powinniśmy również wiedzieć, że każde młode zwierzę, od pierwszego dnia w nowym miejscu, potrzebuje własnego kąta. Musimy zatem wygospodarować mu miejsce, w którym będzie spokojnie odpoczywać oraz bawić się.u003cbru003eTutaj kluczowym elementem będzie wybór odpowiedniego legowiska, w którym pies będzie odpoczywać, zabawek oraz miski. Co więcej, powinniśmy być przygotowani na to, że nowy członek rodziny będzie zwiedzał dom i, jeśli tylko damy taką możliwość, dotrze w każdy jego zakamarek.

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku?

Ruch

Każda rasa psa ma inne wymagania dotyczące preferowanej aktywności fizycznej. Bardzo często ilość wymaganego ruchu ma niewiele wspólnego z wielkością psa. Istnieją zarówno rasy małe, które są bardzo aktywne, np. beagle i jamniki, jak również psy duże i nadzwyczaj spokojne, np. mastify.

Dlatego przed zakupem psa do mieszkania w bloku warto poświęcić chwilę, na to by realnie ocenić, ile czasu dziennie będziemy mogli poświęcić nowemu członkowi rodziny. Jeśli mieszkamy w mieście, a w naszej okolicy nie ma terenów do długich spacerów i biegania lub nastawiamy się na kilka szybkich wyjść na spacer dziennie, powinniśmy wybrać psa, któremu odpowiada minimalna dawka ruchu dziennie. Jeżeli natomiast prowadzimy aktywny tryb życia i planujemy spędzać z naszym pupilem wiele godzin na dworze oraz uczyć go sztuczek, bez problemu możemy wybrać rasę o większych oczekiwaniach względem ruchu.

Szczekanie

Inną istotną cechą, jaką warto wziąć pod uwagę wybierając odpowiednią rasę do mieszkania w bloku jest szczekliwość. Małe, niewinne szczeniaczki rzadko kiedy wydają dźwięki. Dopiero, gdy podrosną i poczują się pewnie w nowym miejscu zaczynają szczekać. Sporadyczne szczekanie zazwyczaj nie stanowi większego problemu.  W końcu pies jest domownikiem i musi czasem zaakcentować swoją obecność.

Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy zwierzę szczeka często i głośno. W wielu przypadkach, trudno zmienić psie nawyki, a nauka samokontroli w warunkach domowych jest bardzo trudna i wymaga pomocy wykwalifikowanego trenera dla psa. Dlatego, by uniknąć problemów związanych z nadmierną szczekliwością, warto przez zakupem sprawdzić, czy rasa psa, która nam się podoba nie ma tendencji do nadmiernej ekspresji swoich emocji.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Gorąco polecam