Socjalizacja szczeniaka Zabrze

Socjalizacja szczeniaka Zabrze

Czym jest socjalizacja szczeniaka?

Socjalizacja szczeniaka Zabrze. Stało się! Twoja rodzina właśnie powiększyła się o czworonożnego przyjaciela i… Twoje życie wywróciło się do góry nogami. Patrzysz na tę małą kuleczkę i zastanawiasz się: „jak to mogło się stać?”.

Socjalizacja szczeniaka Gliwice
Socjalizacja szczeniaka Zabrze

Problemy behawioralne u psów mogą zacząć się od małych, ale większość z nich ulegnie pogorszeniu. Ignorowanie problemów pozwoli im jątrzyć i rosnąć. Co gorsza, możesz nieświadomie wzmacniać złe zachowanie swojego psa. Dawanie smakołyków agresywnemu psu mówi mu, że postępuje właściwie.

Czasami pomija się lub minimalizuje strach i fobie . Fobie mają tendencję do nasilania się z czasem i mogą prowadzić do innych problemów z zachowaniem, a nawet problemów zdrowotnych. Modyfikacja zachowania, a nie kara, może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. 

Przecież wszyscy dookoła mówili, że pies to najlepszy przyjaciel i opiekun dzieci, który wprowadzi do Twojego domu wiele radości i pozytywnych emocji. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej.

Radości owszem jest mnóstwo, jednak Twój ukochany szczeniaczek gryzie dosłownie wszystko, na każdym kroku rozsypuje karmę, a Ty nie wiesz, jak nauczyć go czystości. Co teraz zrobić? Czas na socjalizację szczeniaka!

Zanim powiemy Ci o tym, jakich błędów w szkoleniu psa powinieneś unikać, warto przybliżyć dwa podstawowe pojęcia: „socjalizacja szczeniaka” oraz „habituacja”. Co to takiego i jakie są różnice pomiędzy tymi terminami?

Socjalizacja szczeniaka Zabrze – co to takiego?

Socjalizacja psa to proces, w wyniku którego zwierzę lepiej radzi sobie w grupie z ludźmi lub z innymi psami, a także potrafi nawiązać z nimi poprawne relacji. Prawidłowo przeprowadzony proces socjalizacji szczeniaka sprawia, że pies potrafi radzić sobie ze stresem, wyrasta na pewne siebie zwierzę i … jest po prostu szczęśliwy!

Wyróżnia się dwa etapy socjalizacji: pierwotną, która trwa przeciętnie od 3 do 7 tygodnia życia szczenięcia, a także wtórną, która związana jest z budowaniem relacji z innymi zwierzętami oraz ludźmi.

Ten etap z reguły rozpoczyna się w momencie rozstania szczeniaka z matką i poznania nowego domu, a kończy około 12 tygodnia życia psiaka. To właśnie te kilka tygodni jest najlepszym okresem, by podjąć odpowiednie działania i skupić się na wychowaniu swojego małego pupila.

Habituacja – czym różni się od socjalizacji szczeniaka?

Habituacja to proces, którego doświadczają nie tylko zwierzęta, ale także my – i to każdego dnia! Pod pojęciem tym kryje się umiejętność przyzwyczajenia się do danego bodźca. Rano zakładamy na siebie ubranie, które przez moment wyczuwamy, jednak po chwili przestajemy się na tym skupiać.

Z psami sytuacja wygląda podobnie. Szczeniak poddawany jest różnego rodzaju bodźcom – dźwiękom, zapachom, podłożom, by móc się stopniowo do nich przyzwyczajać.

Socjalizacja szczeniaka Zabrze

Dlaczego wspominamy Ci o tych dwóch procesach? Socjalizacja i habituacja psa przebiegają równolegle, dlatego chcąc zadbać o świadomy rozwój naszego pupila, musimy pamiętać o tym, by uniknąć błędów popełnianych podczas obu procesów.

Już niedługo opowiemy Ci o tym, czego nie powinieneś robić podczas socjalizacji Twojego szczeniaka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z behawiorystyką psów,  skontaktuj się z nami mailowo: czterylapki444@gmail.com lub telefonicznie: 537 009 109.

To nie wszystko! Jeśli mieszkasz na Śląsku, w pobliżu takich miejscowości jak m.in. Zabrze, Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry – zapraszamy Twojego pupila na psie przedszkole Zabrze! Umów się na wizytę w naszym Ranczo i zapoznaj się z metodami, które stosujemy podczas szkolenia psów.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Gorąco polecam