Socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii

Bezpieczna socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii

Wiele osób zastanawia się, jak powinna przebiegać bezpieczna socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Pandemia koronawirusa ma istotny wpływ nie tylko na życie osób zamieszkujących miasta i wsie, ale także zwierząt domowych. Przymusowa izolacja, nakaz noszenia maseczek, krótkie spacery i zakaz przebywania w dużych skupiskach ludzkich, spowodowały, że osoby planujące posiadanie szczeniaka, zastanawiają się, w jaki sposób powinna przebiegać jego socjalizacja. Należy nadmienić, iż ten etap w życiu młodego zwierzęcia ma bardzo duże znaczenie w jego przyszłym rozwoju psychofizycznym.

Socjalizacja szczeniaka powinna rozpocząć się pomiędzy 3 a 12 tygodniem życia, a u niektórych ras może ona trwać do ukończenia przez nie 16 tygodnia. W tym czasie szczeniak nabywa nowe umiejętności, ucząc się właściwie oceniać pozytywne, neutralne i negatywne bodźce, płynące z otoczenia. Prawidłowa socjalizacja szczeniaka warunkuje jego odpowiednie zachowanie, eliminując stany lękowe, a także zachowania agresywne, spowodowane wystąpieniem niektórych bodźców z otaczającego zwierzę świata. Szczeniak poddany socjalizacji jest bardziej odporny na czynniki stresogenne, zrównoważony i pewny siebie.

Bezpieczna socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii
Socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii


Bezpieczna socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii – sprawdzone metody pracy z pupilem

Socjalizacja szczeniąt w okresie pandemii nie może polegać wyłącznie na tym, że młode zwierzę przebywa w domu i jest izolowane od bodźców płynących z otoczenia. Mimo wprowadzonych obostrzeń, należy regularnie wyprowadzać szczeniaka na spacery i urozmaicać je wspólną zabawą czy też odwiedzaniem nowych miejsc. Częste zmiany trasy spacerów, wpływają na lepsze poznanie otoczenia i bodźców z niego płynących.

Ponadto prawidłowa socjalizacja szczeniaka Ruda Śląska może przebiegać także w domu, szczególnie, gdy członkowie rodziny są poddani przymusowej kwarantannie lub też mają ograniczone możliwości częstego wychodzenia z pupilem na spacery. Socjalizacja szczeniaka w domu polega na wzbogacaniu środowiska, w którym to zwierzę dorasta. Chodzi tu przede wszystkim o dostarczenie mu jak największej ilości bodźców poprzez wprowadzanie nowych przedmiotów, powierzchni, dźwięków i smaków, które tworzą pozytywne skojarzenia.

Socjalizacja szczeniaka w czasie pandemii

COVID – 19 a domowa socjalizacja szczeniąt

Odpowiednio przeprowadzana socjalizacja szczeniąt w domu może polegać na wprowadzaniu do codziennych zabaw różnego rodzaju przedmiotów, w tym materiałów o różnych fakturach, pudełek kartonowych czy zabawek węchowych. Szczeniak może nauczyć się je prawidłowo postrzegać, co pozwoli mu na pokonanie lęku, związanego z nowymi doznaniami. Urozmaicone zabawki, a także kontakt z różnego rodzaju innymi przedmiotami, które szczeniak może poznawać poprzez ich obwąchiwanie, ułatwia mu zdobywanie cennych informacji o otaczającym go świecie. Dzięki temu pozbywa się on lęków, mogących objawiać się wzmożoną agresją. Duże znaczenie w takim procesie, jak socjalizacja szczeniaka Tarnowskie Góry, mają także dźwięki – włączony odkurzacz, suszarka, blender, dzwonek lub pukanie do drzwi, które w dorosłym życiu pupila nie powinny wywoływać u niego żadnych nerwowych reakcji.

Stworzenie warunków do prawidłowej socjalizacji zwierzęcia w dobie koronawirusa jest nie lada wyzwaniem dla właścicieli domowych pupili. Warto postarać się o to, aby proces ten miał miejsce w życiu każdego zwierzęcia, ponieważ ma on bardzo istotne znaczenie dla jego dalszego, prawidłowego rozwoju psychicznego.

  • Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
  • Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
  • ☎️ +48 537 009 109
Photo of author

Jestem trenerem psów, zoopsychologiem oraz właścicielem Ranczo, które prowadzę od 2013 r. To właśnie ze mną umówisz się na konsultację behawioralną poprzedzającą szkolenie oraz na treningi indywidualne wprowadzające do grupowej pracy z psami.

Nasze opinie
Szymon “Kleo”
Szymon “Kleo”
2022-02-25
Przekochani ludzie, luźna i przyjazna atmosfera, podejście bardzo wyrozumiałe i delikatne. Polecam 🙂
Angelika Antoniak
Angelika Antoniak
2021-10-24
Przed naszym szkoleniem mogłam tylko pomarzyć o nieruchomo siedzącej Kropie (pragnę zauważyć, że dyplom jest o nią oparty, a obok nie ma żadnego innego człowieka; po prostu siedzi i patrzy - dla mnie niesamowite!). Trenerzy na wielki plus, odpowiadający na pytania, trudne zachowania omawiali krok po kroku, kontakt łatwy i dostępny. Uczestniczyłyśmy w szkoleniu behawioralnym, które było dostosowane pod moje nieregularne godziny pracy, skupione na problemach psa a i końcowe spotkania w grupie również bardzo fajne, każdy otrzymywał uwagę i pomoc w wykonaniu ćwiczeń. Nauczyłam się lepiej rozumieć mojego psa, widzę ogromną poprawę w zachowaniu np. w chodzeniu na smyczy i za niedługo planuje powrót na kolejne zajęcia ale tym razem niezwiązane z zachowaniem. : )
Dario
Dario
2021-07-21
Gorąco polecam