Ile kosztuje utrzymanie psa?.Decyzja o psie to decyzja na wiele lat. Przed jej podjęciem warto wiedzieć, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie psa i jakie wydatki musimy wziąć pod uwagę – to prawdziwie dojrzałe podejście przyszłego właściciela czworonoga.
Wielkość psa a jego utrzymanie
Koszt utrzymania psa będzie uzależniony m.in. od jego wielkości. Różnicę odczujemy już przy pierwszej wizycie u weterynarza. Na cenę jakiegokolwiek zabiegu weterynaryjnego wpływa liczba dawek leku czy innego preparatu, które musi przyjąć pies. Inaczej będzie wyglądało to przy rasach dużych i olbrzymich, a zupełnie inaczej u małych, gdzie liczba potrzebnych dawek, może być nawet trzykrotnie mniejsza.
Różnicę odczujemy również przy zakupie akcesoriów spacerowych. Cena obroży dla rasy dużej i olbrzymiej będzie proporcjonalnie większa niż dla drobnego psa. Wydaje się to niewiele znaczącym drobiazgiem, nabiera jednak znaczenia, kiedy zdecydujemy się skompletować zestaw (obroża, smycz, szelki) dla psa rasy olbrzymiej. Pamiętajmy również, że akcesoria tego typu zużywają się lub pies z nich wyrasta.
Utrzymanie weterynaryjne
Ile kosztuje utrzymanie psa? Każdy pies raz w roku obowiązkowo musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo, jako właściciele czworonogów, mamy obowiązek szczepić naszego psiaka przeciwko chorobom zakaźnym – znajdziemy to w programie szczepień i z pewnością szczegółowych informacji udzieli nam weterynarz, do którego postanowimy się udać.
Podstawowe potrzeby psa

Zdaje się, że najbardziej świadomi jesteśmy podstawowych potrzeb, jakie należy zaspokoić u psiaka. W pierwszej kolejności jest to jedzenie, które przez niedostateczną wiedzę właścicieli, często bywa wątpliwej jakości. To błąd, który pies może przypłacić zdrowiem, a nawet życiem.
Gotowane jedzenie nie zawiera wystarczającej ilości witamin, których potrzebuje Twój pies – zarówno szczeniak, jak i ten starszy. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj pożywienia nie możemy lekceważyć suplementacji psiej diety.
Pies do 18 miesiąca życia oraz pies starszy lub pies rasy olbrzymiej muszą przyjmować witaminy, które – nawet najtańsze – wciąż kosztują całkiem sporo.
Warto wziąć również pod uwagę, że pies może okazać się alergikiem i wtedy potrzebować będzie karmy hipoalergicznej. W tej sytuacji koszty zaspokojenia tylko podstawowej potrzeby psa, jaką jest pożywienie, mogą stać się dużym obciążeniem dla domowych finansów.

Choroby i wypadki psa

Ile kosztuje utrzymanie psa? W koszt utrzymania psa musimy wliczyć również choroby, na jakie może zapaść. Nie muszą być to choroby zagrażające życiu, wymagające jednak interwencji weterynarza, a jak wiemy, korzystanie z usług gabinetu weterynaryjnego jest płatne. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy pomocy potrzebujemy poza godzinami otwarcia przychodni. Koszty wzrastają wtedy nawet do kilkuset złotych.
Podejmując decyzję o psie, musimy wziąć pod uwagę właśnie tak problematyczne sytuacje, tym bardziej, że zostanie właścicielem czworonoga jest równoważne z tym, że bierzemy za niego pełną odpowiedzialność. Jego zdrowie i życie jest w naszych rękach – bardzo dosłownie.
Zdarza się, że psiak potrzebuje rehabilitacji, na którą trzeba go wozić. Pojawia się tutaj kolejny aspekt – posiadanie psa bardzo często wymaga również zmotoryzowania. Trudno jest dać sobie radę z chorym psem, kiedy nie mamy możliwości lub funduszy na transportowanie go do weterynarza – zwłaszcza, gdy jest to np. pies rasy olbrzymiej.
Uporządkowanie i zorganizowanie przestrzeni w domu oraz zniszczenia

Ile kosztuje utrzymanie psa? W koszt utrzymania psa warto wliczyć również organizację przestrzeni w domu w taki sposób, aby pies miał swoje miejsce do odpoczynku. Obowiązkowe będzie tu legowisko, koc, być może poduszka. Musimy liczyć się również tym, że niektóre z rzeczy w mieszkaniu będą wymagały zabezpieczenia bądź przestawienia/schowania/zlikwidowania.
Nie możemy również lekceważyć kosztów zniszczeń, jakich na 90 % dokona nasz pies. Być może uda nam się uniknąć większości z nich, nie mamy jednak na to żadnej gwarancji. Zwyczajnie musimy się z tym liczyć – dostajemy to w pakiecie z wierną miłością naszego czworonoga.
Wyjazdy i urlopy a posiadanie psa
Ile kosztuje utrzymanie psa? Jedną z najczęściej pomijanych przez przyszłych właścicieli psów kwestią, są wyjazdy i urlopy – zarówno te zaplanowane, jak i całkiem nieoczekiwane. Jeśli postanawiamy zostawić psa pod opieką, musimy liczyć się z kosztem hotelu dla psów (ok. 100 zł/doba).
Jeśli natomiast psiak ma ruszyć w podróż z nami, koszty generować będzie m.in. paszport, klatka do transportu, pas bezpieczeństwa, szelki oraz inne akcesoria niezbędne do transportu psa. Należy również pamiętać o miejscu, w jakim będzie nocował pies po dotarciu do celu podróży.
Pielęgnacja psa
Ile kosztuje utrzymanie psa? Pielęgnacja psa i domu, w którym mieszka. Oczywiście, do kąpieli psa musimy używać kosmetyków przeznaczonych dla danego rodzaju sierści. Najbardziej wymagająca i kosztowna będzie pielęgnacja psiaków długowłosych. Z pewnością nie obejdziemy się wtedy bez cyklicznych wizyt u groomera, czyli fryzjera dla psów.
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest utrzymanie czystości w domu, w którym pojawi się pies. Bardzo możliwe, że generować będzie to kolejne koszty, o których nawet nie pomyśleliśmy, wybierając sobie za towarzysza długowłosego czworonoga. Wystarczy doliczyć dodatkowe odkurzanie lub wymianę wykładziny.
Potrzeby specjalne i szkolenia
Ile kosztuje utrzymanie psa? Psu potrzeba nie tylko rzeczy totalnie podstawowych, jak dobra karma czy obroża, ale również zabawek, zarówno do gryzienia, wyciszenia się czy rozwoju. Staramy się żyć na godnym poziomie i taki sam poziom powinniśmy zapewnić naszemu psu jako członkowi rodziny. Decyzja o tym powinna zapaść już w momencie przywiezienia do domu psa.
Może okazać się również, że pies sprawia kłopoty wychowawcze , np. bardzo ciągnie na smyczy i nie możemy sobie z tym poradzić. Wtedy pozostaje nam udanie się do szkoleniowca lub behawiorysty po porady. Możemy też zdecydować się na trening psa, by lepiej się z nim dogadywać lub przygotować go do pojawienia się dziecka. Jak pewnie się domyślasz, to kolejne koszty, które musisz doliczyć do utrzymania psa.
Kiedy skompletujemy już „wyprawkę” i zaopatrzymy się w akcesoria spacerowe, zabawki czy legowisko, kolejną niesamowicie przydatną rzeczą mogą okazać się akcesoria…świecące. Sprawdzają się zwłaszcza po zmroku, bo to dzięki nim nasz pies jest widoczny na ulicy. Powinniśmy poważnie rozważyć zakup smyczy z nadajnikiem GPS, która okaże się nieoceniona, gdy nasz pies postanowi udać się na wycieczkę w bliżej nieokreślone miejsce.
Oprócz ogromnych pokładów cierpliwości i wyrozumiałości, jakie musimy z siebie wydobyć, szczeniak będzie wyrastał z zakupionych sprzętów i akcesoriów, których nie da się kupić „na zaś”. Nauka czystości może okazać się zabójcza dla podłóg w naszym mieszkaniu. Posiadanie kafelek może za to wymagać od nas zakupu mat antypoślizgowych. Nim szczeniak nauczy się tego, czego od niego wymagamy, zniszczeniu może ulec wiele sprzętów domowych.
Koszty związane ze szczeniakiem
Ile kosztuje utrzymanie psa? Do wszystkich wyżej wymienionych kosztów utrzymania psa należy doliczyć również koszty, jakie generuje w domu szczeniak. Jeśli w nasze ręce trafia nie pies dorosły, a właśnie szczeniak – dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa.
Przy kosztach związanych ze szczeniakiem warto wziąć pod uwagę również koszt samego wyjazdu po psa. Bywa, że dana hodowla znajduje się kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania.
Codzienność z psem
Ile kosztuje utrzymanie psa? Pamiętajmy, że niektóre z kosztów będziemy ponosić cyklicznie – jak np. koszt wizyt u groomera przy psach długowłosych lub zakup miski, gdy poprzednia zostanie zużyta, obroży, gdy obecna zacznie się niszczyć… itp. Rzeczy materialne zwyczajnie się zużywają i raz kupione szelki mogą nie wystarczyć. Na pewno trzeba również zainwestować w ubezpieczenie psa i podatek.
Ile kosztuje utrzymanie psa? Ranczo dla zwierząt
Najważniejszy koszt utrzymania psa to…
Kiedy wiesz już, ile może kosztować Cię utrzymanie psa, czas powiedzieć Ci o jednej z najważniejszych kwestii, jakie musisz wliczyć w utrzymanie psa. TO TWÓJ CZAS.
Najważniejszą inwestycją, jakiej musisz dokonać zaraz po zakupie psa i przez resztę jego życia, jest poświęcenie mu czasu!
Czasu nie można oszczędzić, odłożyć na lokacie ani dokupić. Dlatego to największy kapitał, jakim dysponujesz i jaki możesz podarować swojemu psiakowi. Pamiętaj o wszystkich aspektach, o których powiedzieliśmy w tym tekście, nie zapominaj jednak o najważniejszym – o kreatywnym spędzaniu czasu ze swoim psem.
- Zapraszamy na Facebook oraz YouTube
- Chcesz wiedzieć więcej ? Skontaktuj się z nami i umów się na zajęcia w naszym ranczo ?
- ☎️ +48 537 009 109